Домашні сонячні електростанції в 2021 році

Сонячна енергетика постійно розвивається у всьому світі. Не оминають ці тренди і Україну. До війни в нашій країні будувалась велика кількість сонячних електростанцій різного типу та розміру. Згідно даних Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України в минулому довоєнному році близько пятнадцяти тисяч українських родин встановили в себе домашні сонячні електростанції. Такі показники майже вдвічі перевищили результати попереднього 2020 року, які тако були вельми привабливими. 

За даними Агентства на початок 2022 року в Україні було встановлено суммарно 1,2 ГВт приватних сонячних електростанцій, що відповідає дуже великій кількості домогосподарств – 45 тисяч по всій території нашої країни. Десятки тисяч приватних подвірь успішно використовують сонячні панелі та суттєво заощаджують на рахунках за електроенергію.

Про стабільно великий попит населення на СЕС свідчать результати щоквартального моніторингу, що проводить Держенергоефективності на основі даних постачальників універсальних послуг та операторів системи розподілу. За результатами моніторінгу видно, що до лідерів за кількістю встановлених родинами домашних СЕС увійшли такі області:

  • Дніпропетровська – 6466 приватних сонячних станцій загальною потужністю 183 МВт;
  • Закарпатська – 3744 приватних сонячних станцій загальною потужністю 109 МВт;
  • Тернопільська – 3447 приватних сонячних станцій загальною потужністю 98 МВт.

За оцінками експертів, всі українські домогосподарства із встановленими сонячними електростанціями сумарною потужністю 1205 МВт в середньому за рік можуть виробляти близько 1400 млн кВт-год електричної енергії. Цього достатньо, щоб забезпечити  «зеленою» електроенергією приблизно 460 тис. домогосподарств. Тобто встановлені сонячні електростанції забезпечують енергією в десять разів більшу кількість сімей, що суттєво впливає на енергетичну незалежність нашої країни. 

Загальна потужність домашніх СЕС, що побудовані в Україні (в МВт)
Загальна потужність домашніх СЕС, що побудовані в Україні (в МВт)

Фактично, домашні сонячні електростанції сприяють розвитку малої енергогенерації та розвитку такого напряму, як «прос’юмери». Використання сонячних панелей дає змогу домогосподарствам забезпечувати свої потреби в електроенергії і ставати більш енергоефективними, а також заощаджувати витрати на електричну енергію. Очикується подальше зростання кількості СЕС після закінчення війни. Крім того, після перемоги буде спостерігатись відкладений попит як на домашні, так і на комерційні сонячні станції для малого, середнього та крупного бізнесу. Серед домашніх систем все більшу популярність будут набувати не СЕС під «зелений» тариф, а резервні та гибридні рішення. 

Історія цін на сонячну енергію

Очевидною стає тенденція до збільшення встановлення сонячних станцій. Одна з найважливіших причин цих процесів – це зменшення цін на фотоелектричні модулі, які є однією з найголовніших складових будь якої сонячної станції. Розберемось чому це відбувається.
Дізнатися більше

Імплементація ВДЕ: автономні та мережеві рішення

За останнє десятиріччя розвиток відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) відбувався темпами, що випереджували будь-які інші джерела енергії. Насьогодні ВДЕ досягли певного рівня зрілості та більшої фінансової привабливості, аніж традиційні технології.
Дізнатися більше

Вітроенергетика

Вітроенергетична промисловість – не лише «зелена» галузь, що забезпечує світ екологічно чистою енергією, вона ще й економічно вигідна: вітроенергетичні станції (ВЕС) сприяють розвитку місцевої економічної діяльності за рахунок податків, які надходять до місцевих бюджетів.
Дізнатися більше

Мала сонячна енергетика – фактори зростання

Глобальному впровадженню відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) неабияк сприяє розвиток PV-генерації всіх рівнів потужності
Дізнатися більше