Зелений тариф в Україні

Зелений тариф був офіційно введений в Україну в 2009 році. Головним зобов’язанням держави було викупати всю кількість електроенергії, виробленої з використанням відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), а також встановлювалась відносно висока ціна за цей вид електроенергії.

Зелений тариф – це рішення для забезпечення енергетичної незалежності України. Однією з цілей прийняття такого тарифу було спрямування розвитку національної енергетики не лише на традиційні джерела з використанням дорогих викопних джерел (наприклад, вуглеводнів) іноземного походження, а й для стимулювання активного розширення альтернативного енергетичного сегменту, використовуючи відновлювані, практично невичерпні джерела енергії. Перехід до технологій ВДЕ став суттєвим кроком на шляху до енергетичної незалежності нашої країни.

Переваги зеленого тарифу базуються на кількох фундаментальних факторах:

  • Виробники чистої електроенергії отримують гарантоване підключення до загальної електромережі.
  • Підписується довгостроковий контракт, що передбачає обов’язкове придбання всієї електроенергії, виробленої з використанням відновлюваних джерел.
  • У розрахунках витрат на електроенергію, що викуповується державою, використовується спеціальний підвищуючий коефіцієнт.
  • Розрахунки за електроенергію з ВДЕ прив’язані до євро.

Закон про зелений тариф

Внесення змін до Закону України «Про електроенергетику» у червні 2015 року суттєво покращило інвестиційний клімат у сфері альтернативної енергетики. Ринок альтернативної енергетики отримав ефективний інструмент, який значно спростив бізнес-операції за зеленим тарифом і значно підвищив його привабливість:

  • Значення зеленого тарифу встановлюється до 1 січня 2030 року. Середній період окупності капітальних інвестицій становить 5-8 років (залежить від типу фотоелектричної станції, її потужності, розташування тощо), тому сонячна енергія стає привабливою для інвестицій.
  • Зелений тариф визначається з прив’язкою до євро з квартальними оновленнями курсу.
  • Процес підключення до загальної електромережі значно спрощений.
  • Скасовано обов’язкове положення про «місцеву складову», що спростило процес вибору та відбору ефективного обладнання. Використання вітчизняного (зробленого в Україні) обладнання дозволяє збільшити ставку зеленого тарифу до 10%.

Зелений тариф для сонячних електростанцій

Сьогоднішні ставки за зеленим тарифом, що використовуються для сонячних електростанцій, є одними з найвищих у Європі, що дозволяє прогнозувати стабільний розвиток і подальшу реалізацію проектів з будівництва сонячних електростанцій в нашій країні. Кращим аргументом до цього можна вважати, що все більше іноземних інвесторів починають інвестувати в українську сонячну енергію.

Слід зазначити, що сьогодні в країні паралельно розвиваються два різні напрямки – промислові сонячні електростанції та домашні сонячні електростанції. Зелений тариф для промислових фотоелектричних станцій (підприємств) встановлюється на нижчому рівні і має дещо складнішу процедуру реєстрації, у порівнянні з аналогічною для приватних осіб. Це пов’язано з тим, що, з одного боку, держава спрощує реєстрацію зелених тарифів для населення, щоб додатково стимулювати розвиток малих приватних сонячних електростанцій.

З іншого боку, потужне обладнання для сонячних електростанцій істотно дешевше на 1 МВт, ніж технологічно подібне, але менш потужне обладнання для приватних проектів потужністю 10-30 кВт. Таким чином, це дозволяє отримати дуже привабливі ставки на повернення інвестицій навіть при зниженні зеленого тарифу і трохи складніше процедури його реєстрації.

Зелений тариф для комерційних сонячних електростанцій

Нині в Україні склалося досить сприятливе правове середовище для розвитку сонячної енергетики. «Зелений» тариф є ефективним механізмом, який стимулює залучення інвестицій у технології відновлюваної енергетики. Держава гарантує, що вся кількість електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, буде викуплена за «зеленим» тарифом. У цьому випадку платежі за електроенергію виробляються в першу чергу з тими виробниками, які використовують альтернативні (відновлювані) джерела енергії.

Електроенергію закуповує Оптовий ринок електроенергії України в умовах державного підприємства «Енергоринок». Платежі за «зеленим» тарифом передбачають місцевий компонент, тобто проекти у його складі повинні мати певну частку вартості послуг та матеріалів українського походження. Закон дозволяє встановити «зелений» тариф для окремих черг стартових комплексів та електростанцій з відновлюваних джерел. Держава гарантує постійність стимулів інвесторам, порівняно з поточними на момент введення в експлуатацію об’єкта відновлюваної енергії.