Фактори привабливості української сонячної енергетики для іноземних і вітчизняних інвесторів

2017 рік може встановити рекорд за потужністю сонячних електростанцій, введених в експлуатацію. Практично щотижня з’являються повідомлення про нові проекти та укладені договори, при цьому все більше нових об’єктів сонячної енергетики будуватиметься за рахунок залучення іноземних інвестицій.

Чим приваблює сонячна енергетика в Україні?

Розглядаючи інвестиційну привабливість проектів сонячної енергетики в Україні, слід, перш за все, відзначити три фактори: дія зеленого тарифу, вигідне географічне положення і, як наслідок, висока внутрішня норма прибутковості (ставка IRR).

Фактор перший: зелений тариф

Україна – одна з небагатьох країн в Європі, в якій діє відносно високий зелений тариф, за яким держава викуповує всю електроенергію, вироблену на сонячних електростанціях. При цьому держава зобов’язалася зберегти дію зеленого тарифу до 1 січня 2030 року.

Важливий момент, який необхідно обов’язково враховувати, говорячи про привабливість зеленого тарифу – він жорстко прив’язаний до євро. Це дуже важливо, адже практично половина вартості проекту – обладнання, яке купується за тверду валюту. Зрозуміло, що західні інвестори ніколи б не почали інвестувати в українську сонячну енергетику з можливістю отримання прибутку, який прив’язаний до гривні, особливо з урахуванням рівня інфляції. Фіксація зеленого тарифу в євро – це правильний та зважений хід з точки зору залучення іноземних інвестицій.

Фактор другий: кліматичний

З точки зору впровадження сонячних технологій, Україна географічно розташована дуже вигідно. Перш за все, для наших широт характерна досить велика кількість сонячних днів в період з ранньої весни і аж до пізньої осені. За ступенем інсоляції – кількості сонячного випромінювання на одиницю площі – Україна значно перевершує визнаного європейського лідера в сонячній енергетиці – Німеччину. Але при великій кількості сонця, клімат в Україні – не жаркий, що дуже важливо для роботи сонячної електростанції. На продуктивність сучасних фотоелектричних модулів сильно впливає температура – чим вище температура поверхні сонячної панелі, тим менше вона виробляє електрики.

Фактор третій: ставка IRR

Діюча ставка зеленого тарифу в сукупності з вартістю обладнання для сонячних електростанцій, що постійно знижується,  забезпечує швидку окупність вкладених коштів. Проекти сонячної енергетики в Україні, що здійснюються із залученням банківських кредитів, забезпечують внутрішню норму прибутковості, яка перевищує 20%. Це дуже високе значення. Для порівняння, в країнах Північної Америки або Західної Європи значення ставки IRR в межах 10% прийнято вважати дуже гарною. Саме висока внутрішня норма прибутковості багато в чому компенсує ті ризики, з якими доводиться стикатися інвесторам в Україні – високий рівень корупції, недосконалість правової бази, політична нестабільність, ведення бойових дій в зоні АТО і т.д.

Зелений тариф: наскільки критичне його скасування?

Слід розуміти, що зелений тариф – це, перш за все, форма стимулювання зростання альтернативної сонячної енергетики. Першими в Європі зелений тариф ввела Німеччина (ще в далекому 1991 році), за нею пішла Швейцарія (1992) і Італія (1993). Але при цьому слід пам’ятати, що якщо в 1991 році вартість 1 вата потужності сонячної батареї становила близько 10 доларів, то в 2013 році вона опустилася до 74 центів. Грамотна держпідтримка і стимулювання дозволили Німеччині, далеко не багатої на сонячні дні, до середини першого десятиліття 2000-х стати світовим лідером в альтернативній енергетиці. При цьому ставши першою, хто ввів зелений тариф, Німеччина однією з перших і припинила дію зеленого тарифу. Втім, пільговий тариф не отримують тільки нові сонячні станції, а ось введені раніше продовжують користуватися зеленим тарифом, хоча його розміри і переглядалися.

Всього в світі 45 країн вводили зелений тариф, щоб підтримати розвиток сонячної енергетики. І рано чи пізно вони приходили до необхідності додаткового регулювання (тобто – практично зменшення) ставки зеленого тарифу. Наприклад, в Іспанії ввели ліміт часу в межах року, протягом якого можна було генерувати і продавати електроенергію за зеленим тарифом. Фактично, якщо провести перерахунок, це означало зниження ставки зеленого тарифу на 10%. В інших країнах, замість зниження ставки зеленого тарифу, вводилися додаткові податки, наприклад, на підключення до мережі і т.д.

Якщо говорити про Україну, то зелений тариф у нас був введений в 2009 році, з цього часу він був переглянутий всього один раз, і цей перегляд торкнувся тільки сонячних електростанцій, чия потужність перевищувала 10 МВт.

Зниження ставки зеленого тарифу – це цілком об’єктивний процес, якого Україні, як і іншим країнам, уникнути не вдасться. Підтвердженням цієї тези можна вважати наступний приклад – у всьому світі жодна велика страхова компанія, яка займається страхуванням інвестиційних ризиків (що включає як звичайні ризики, так і політичні) не включає в пакет страхування ризики, пов’язані зі скасуванням або зменшенням ставки зеленого тарифу. Та інвестори, які вже не один рік працюють на ринку альтернативної енергетики, морально, а головне – матеріально готові до такого повороту подій. Ризик незапланованого зниження або скасування зеленого тарифу вже оцінений і врахований при оцінках інвестиційної привабливості конкретного проекту.

При цьому слід розуміти, що навіть повна відміна зеленого тарифу – це не катастрофа, тому що станція продовжує працювати, може продавати електроенергію за стандартним (не зеленим) тарифом. Будь-яка сонячна електростанція має мінімальні витрати на поточну діяльність. І ці витрати за своїм розміром не співмірні з тією кількістю електроенергії, яке вона вироблятиме та яке можливо продати. Тільки тепер такий продаж буде відбуватися не по зеленому, а по тому тарифу, який буде окремо розрахований і встановлений НКРЕКП, як це відбувається, наприклад, з тепловими станціями. Цілком можливо, що ця ставка буде менше чинного сьогодні зеленого тарифу, але не можна виключати і того, що вартість електрики зросте та ціна майбутнього продажу буде близька  до діючих сьогодні зелених ставок.

Ще один важливий момент – через деякий час Україна планує перейти на загальносвітову практику – ринок прямих договорів. В даний час вся вироблена електроенергія, незалежно від способу її генерації, де-юре потрапляє в загальний котел і потім розподіляється по споживачах. Ринок прямих договорів це можливість споживачам/підприємствам укладати прямі договори з виробниками електроенергії, вибираючи тих, хто зможе запропонувати найбільш оптимальні тарифи. І тут сонячна енергетика може виявитися дуже конкурентоспроможною. Особливо якщо врахувати ще одну важливу перевагу сонячних електростанцій – їх мобільність. Наприклад, деякі інвестори заходили на наш ринок зі своїм обладнанням, яке було попередньо демонтовано в іншій країні. Природно, що при цьому вони несли додаткові витрати на демонтаж і упаковку панелей, їх транспортування, новий монтаж і введення станції в експлуатацію. Але при цьому ставка зеленого тарифу повністю компенсувала такі витрати. Також великим плюсом сонячної енергетики є можливість розмістити сонячну електростанцію ближче до потенційного споживача, щоб знизити втрати енергії. І таким споживачем може стати досить серйозне виробництво, в тому числі – і безперервного циклу.

Зі зростом цін на електроенергію, вироблену з використанням традиційних джерел, все більш актуальним стає застосування сонячних батарей разом з системами накопичення електроенергії. Промислові підприємства, як і невеликі приватні об’єкти, в недалекому майбутньому зможуть використовувати сонячну електроенергію не тільки в момент її створення, але і пізніше, коли в ній буде необхідність, проте сонячне випромінювання відсутнє або недостатнє. В користь такого ствердження свідчить динаміка цін на системи накопичення і зберігання електроенергії, яка повністю копіює ситуацію, яка відбувалася з обладнанням для сонячних електростанцій. Проведення модернізації сонячної електростанції, за рахунок якого можливо забезпечити повну енергетичну незалежність підприємства – ще одна альтернатива для PV станцій, які зараз працюють за зеленим тарифом.

Резюмуючи вищевикладене, можна сказати, що сонячна енергетика в Україні має перспективи, незалежні від державного регулювання, а пов’язані з загальносвітовими тенденціями. І це робить дану галузь дуже цікавою для інвестицій, поступово відкриваючи український ринок для інвесторів з усього світу.

Сонячні електростанції – це одна з ключових та багаторазово підтверджених на практиці компетенцій для компаній, що входять в групу Авенстон. Ми надаємо всі необхідні послуги для проєктів сонячної енергетики, починаючи від етапу девелопменту або передпроєктних вишукувань і закінчуючи сервісним обслуговуванням вже побудованих фотоелектричних станцій або систем. Всі етапи реалізації подібних проєктів виконуються нами самостійно або із залученням ретельно відібраних партнерів. В останньому випадку, всі ключові процеси управляються і контролюються штатними менеджерами проєктів Авенстон. В переліку наших сонячних проєктів є велика кількість спроєктованих і побудованих промислових сонячних електростанцій, комерційних сонячних електростанцій та домашніх сонячних електростанцій. Якщо у вас є плани по будівництву власної сонячної електростанції будь-якого типу і розміру, будь ласка, звертайтеся в компанію Авенстон. Ми з великим задоволенням допоможемо вам реалізувати ваш проєкт найоптимальнішим чином.