Інвестуйте і торгуйте в Україні

Не секрет, що зараз Україна переживає непрості часи, але наша країна і її економіка мають великі можливості для місцевих і іноземних інвесторів. Особливо в таких областях, як виробництво енергії. Ми вважаємо, що відновлювані джерела енергії і фотоелектричний сектор є дуже перспективними галузями, куди багато компаній можуть розширити власний бізнес, будучи постачальниками обладнання або технологій чи навіть інвесторами в проекти сонячних електростанцій.

До кінця 2016 року сумарна встановлена потужність відновлюваних джерел енергії в Україні становила приблизно 1,1 ГВт, і ще близько 500 МВт залишилося в Криму. На материковій частині України потужності всіх відновлюваних джерел енергії, що вже введені в експлуатацію, розподіляються за типами приблизно наступним чином:

  • Сонячна енергія – близько 530 МВт;
  • Вітер – близько 440 МВт;
  • Малі гідроелектростанції – близько 90 МВт;
  • Біогаз з біомасою – близько 60 МВт.

У 2016 році найбільша кількість нових об’єктів була побудована серед сонячних електростанцій – це було майже 100 МВт. Є кілька основних причин, чому українська фотоелектрична промисловість дуже приваблива з точки зору інвестицій:

  1. Спеціальна урядова програма, метою якої є збільшення частки відновлюваних джерел енергії в загальному енергетичному балансі України. Ця частка має досягти не менше 11% до 2020 року і 21% до 2035 року. Однак на початку 2017 року нинішні потужності відновлюваної енергетики все ще критично низькі – всього 1,26% від загального споживання електроенергії.
  2. Уряд України гарантує, що весь обсяг електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, буде оплачуватися за зеленим тарифом. Електроенергія купується на оптовому ринку електроенергії Державним підприємством «Енергоринок».
  3. Зелені тарифи дійсні до 1 січня 2030 року і встановлюються в євро для зниження ризиків інвесторів: для наземних сонячних електростанцій тариф становить 15 євроцентів за кВт-годину, а для сонячних батарей, встановлених на даху, – 16 євроцентів.
  4. Кліматичні умови та рівень інсоляції в Україні сприятливі для реалізації сонячних енергетичних проектів. При нинішньому рівні ефективності технологій і обладнанні, середньорічний коефіцієнт генерації становить близько 1300 кВт-год на 1 кВт сонячних панелей для південних регіонів України.

В результаті, сонячний ринок в нашій країні зростає і є одним з найбільш привабливих PV ринків у Східній Європі. Наш поточний прогноз для галузі сонячної енергетики наступний:

  • У 2017 році ми побачимо швидке зростання кількості і потужності нових установок.
  • У 2018 і 2019 роках триватиме стабільне зростання.
  • Повільне зниження нових потужностей можливо в період після 2020 року.

В якості девелопера проектів та EPC-підрядника, ми активно працюємо з багатьма іноземними компаніями, які бачать, що українська сонячна промисловість не тільки приваблива, але і має деякі проблеми. Не приймаючи до уваги добре відомі ризики, ми можемо виділити наступні фактори, які необхідно знати про український ринок сонячної енергії:

  1. Перш за все, є деякі труднощі з правильним прогнозуванням термінів і вартості одержання дозволів на землю. Це була головна причина, по якій Авенстон почав власну розробку сонячних проектів. Набагато простіше залучити інвесторів до проекту, коли вже підписаний договір про оренду землі і всі земельні питання є прозорими.
  2. Другий пункт – труднощі, пов’язані з приєднанням до мереж обленерго. Енергопередавальні організації мають деякі технічні обмеження щодо підключення. Зазвичай дуже складно знайти ділянки землі з адекватною вартістю майбутнього підключення до мережі.
  3. Дуже часто іноземні інвестори переймаються тим, що PPA (договір про покупку електроенергії) підписується в Україні тільки для вже побудованих сонячних електростанцій після завершення етапу будівництва. Але потрібно пам’ятати –  український уряд гарантує, що весь обсяг електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, буде куплений.

У будь-якому випадку, реальний практичний досвід Авенстон показує, що всі ці проблеми можуть бути вирішені. І це підтверджується великою кількістю фотоелектричних станцій, які були побудовані і успішно експлуатуються в Україні протягом останніх 7 років. Незважаючи на всі ризики, ми бачимо, що інтерес до таких проектів з року в рік тільки збільшується. Якщо ви зацікавлені в отриманні більш докладної інформації про український ринок сонячної енергії, ми можемо надати вам додаткові дані і відповісти на ваші запитання.

 

Читати ще:

ВДЕ та ринок електроенергетики – напередодні 2020 року

Ринок електроенергетики України перебуває в стані важливих змін, що передують глибинним трансформаціям у застосуванні «зеленого» тарифу для галузі ВДЕ в 2020 році. В якому стані наразі перебуває сектор ВДЕ України? Що сприяє та що заважає розвитку цієї галузі енергетики? Чи вповні Україна готова до енергетичної транзиції та декарбонізації енергетики?
Дізнатися більше

Двосторонні сонячні модулі

Двосторонні сонячні модулі мають багато переваг перед традиційними сонячними панелями. Енергія може генеруватися за допомогою обох поверхонь двостороннього модуля, збільшуючи загальне вироблення енергії.
Дізнатися більше

Перші сонячні елементи від Bell Laboratories

У квітні 1954 року дослідники з Bell Laboratories продемонстрували перший в світі практичний кремнієвий сонячний елемент, який дав початок всім сучасним різновидам фотоелектричних перетворювачів.
Дізнатися більше

Східно-європейська «Країна сонця, що сходить»

Україна є країною з пострадянського простіру та Східної Європи, яка дуже динамічно розвивається з точки зору використання відновлюваних джерел енергії.
Дізнатися більше