Еволюція сонячної енергетики при COVID-19

Startup.info поспілкувався про український ринок сонячної енергетики з Дмитром Лукомским, генеральним директором і засновником групи компаній Авенстон, співзасновником Рентехно, членом правління Асоціації сонячної енергетики України, кандидатом наук, і ось що він сказав про це.

 

Перш за все, як ви і ваша сім’я переживаєте COVID-19?

На щастя, в ці важкі часи у нас все добре. Звичайно, поточні глобальні зміни вплинули на наш спосіб життя. По-перше, ми стали працювати і вчитися в частково віддаленому режимі. Спочатку це було складно і незвично, і навіть до цих пір все ще не є повністю комфортним. По-друге, наш життєвий простір звузився – стало менше поїздок, ділових зустрічей та інших заходів. Наприклад, моя дочка навчається вдома і менше спілкується з іншими дітьми. Але щоб компенсувати ці негативні фактори, ми стали більше часу проводити в басейні і тренажерному залі, піклуючись про своє здоров’я. Життєвий уклад змінився для всіх нас.

Розкажіть про себе, свою кар’єру, про те, як ви заснували свою компанію.

Я підприємець, займаюся проектами в галузі відновлюваної енергетики з 2001 року.

Мій професійний ріст почався в українській компанії, де ми виробляли кремнієві сонячні елементи і сонячні модулі. Моя кар’єра також включала наукову і практичну діяльність, в рамках якої було проведено ряд НДДКР із залученням провідних наукових установ України, Туреччини і Великобританії. Пізніше я отримав хороший досвід управління проектами в сфері енергетики і промисловості, працюючи в дуже великому українському багатопрофільному холдингу.

Мій перший бізнес-проект – компанія Рентехно була заснована разом з партнерами у 2010 році. Це був один з лідерів ринку сонячної енергетики в Україні, EPC-підрядник і дистриб’ютор сонячного енергетичного обладнання. Сумарна потужність сонячних електростанцій, побудованих нашою групою компаній, перевищила 150 МВт. Трохи пізніше, з огляду на перспективи ринку біоенергетики, була заснована компанія Біосінергія. Цей стартап був орієнтований на розробку і впровадження технологій промислової газифікації органічних сільськогосподарських відходів.

У 2018 році я заснував і став генеральним директором компанії Авенстон, яка надає консалтингові, інжинірингові, будівельні та експлуатаційні послуги для проектів відновлюваної енергетики в Україні. Також я є діючим членом Правління Асоціації сонячної енергетики України, метою якої є широка підтримка розвитку сектора сонячної енергетики і сприяння розвитку інноваційного потенціалу України. І всі ці роки сонячна фотоелектрична промисловість була і залишається основним напрямком моєї діяльності.

Ваша компанія проводить інноваційну діяльність?

Протягом останніх десяти років наша група була піонером у впровадженні багатьох нових технологій. Ми побудували перші в Україні сонячні електростанції на базі 2-осьових сонячних трекерів, змонтували перші системи BIPV і реалізували безліч інших проектів, заснованих на сучасних технологіях. Ми завжди намагалися знайти правильне поєднання інновацій та сталого зростання бізнесу. Незважаючи на пандемію коронавируса, сьогодні ми продовжуємо інвестувати і розвивати всі розпочаті проекти. Авенстон глибоко розуміє ринок, його можливості та ризики. Для всіх зараз вкрай важливо тверезо дивитися на всі події і спокійно слідувати наміченим цілям. Чітка стратегія і впевненість в своїх цінностях ведуть нашу компанію до успіху. Останнім часом ми почали кілька нових проектів і збираємося впроваджувати нові технології. Наприклад, фотоелектричні проекти, інтегровані в будівлі (BIPV), є одними з наших пріоритетів.

Як пандемія впливає на фінансове становище вашого бізнесу?

У минулому році в нашому секторі були великі проблеми. Я маю на увазі сонячну фотоелектричні галузь в Україні. Але це було викликано не тільки COVID 19. Деякі негативні зміни в місцевому екологічному законодавстві стали ще однією важливою причиною, через яку сонячні компанії в Україні суттєво загальмували своє зростання. Загальний оборот нашої групи в 2020 році був майже в три рази менше, ніж роком раніше. Це був рік зміни стратегії. Ми перемістили акцент з потужних промислових сонячних електростанцій до фотоелектричних систем малої і середньої потужності, а також до інженерних систем і фотоелектричних проектів для власного споживання. Уже в 2021 році ми плануємо відновити розвиток свого бізнесу. Я очікую, що середньорічний темп зростання нашої компанії складе 15-20%.

Чи доводилося вам робити важкий вибір щодо людських ресурсів і які уроки були витягнуті?

Ми розуміємо, наскільки важливі дисципліна і правильне дотримання всіх рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я та рішень МОЗ України. Тому наша компанія впровадила всі необхідні карантинні заходи для захисту своїх співробітників і членів їх сімей. Під час карантину весь персонал перебував удома і був переведений на віддалену роботу зі збереженням умов оплати праці. Люди були проінструктовані і виконували рекомендації щодо профілактики захворювання. Ми багато часу приділили стратегічному плануванню, орієнтуючись на довгострокові цілі. В результаті компанія не буде скорочувати штат. Більш того, ми постійно шукаємо нових співробітників і запрошуємо в свою команду професіоналів. В цьому році ми вже найняли кілька людей до відділу по управлінню проектами та відділу продажів.

Як еволюціонувало ваше управління взаємовідносинами з клієнтами? Чи використовуєте ви якісь спеціальні інструменти для підвищення ефективності?

Останні 2-3 роки ми працювали в основному з іноземними компаніями, які інвестували в українські сонячні проекти. Ну і звичайно COVID 19 став причиною деяких складнощів у спілкуванні. Були періоди, коли ми спілкувалися тільки онлайн за допомогою спеціального програмного забезпечення. Але тепер у них знову з’явилася можливість відвідувати нашу країну, тому спілкування повернулося до особистих контактів.

Чи отримали ви які-небудь державні субсидії і чи допомогли вони втримати на плаву ваш бізнес?

Ні, ми не отримували ніяких субсидій. На жаль, державна підтримка повністю була відсутня. Більш того, український фотоелектричний ринок піддався атаці у вигляді великої кількості незапланованих перевірок з боку регулюючих органів. Виникла штучна криза неплатежів по “зеленому” тарифу. Багато компаній переорієнтувалися на сусідні ринки або навіть були закриті.

Ваше заключне слово

Ми бачимо, що зараз в світі відбуваються дуже швидкі зміни, аж до нової реальності способу життя людства. Світ вже змінився. І як тільки ми це зрозуміємо і приймемо, для всіх відкриються нові можливості. Сподіваюся, головна загроза останнього року буде переможена – буде знайдено спосіб зупинити COVID 19.