Стала енергетична безпека є ключем до добробуту Європейського Союзу. Вторгнення Росії в Україну, безсумнівно, продемонструвало, що ЄС більше не може покладатися на імпорт викопного палива. Європа повинна терміново прискорювати розвиток альтернативних джерел енергії. Континент стикнувся з війною та геополітичною нестабільністю в той час, коли надзвичайна кліматична ситуація стає все більш інтенсивною. Від повеней у Німеччині до пожеж у Греції Європа переживає рекордно високі температури взимку та все більш екстремальні погодні явища влітку. І все це в той час, коли європейці оговтуються від глобальної пандемії і намагаються впоратися зі стрімким зростанням цін на енергоносії.
Переорієнтація енергетичної політики Європи та якнайшвидше розгортання величезних обсягів відновлюваних джерел енергії в Європейському Союзі мають вирішальне значення для стабільності, безпеки та процвітання. У Європу вже надходять «зелені» інвестиції: у 2021 році сонячна енергетика зросла на 34% у річному обчисленні, додавши близько 26 ГВт генеруючої потужності та досягнувши сукупної сонячної потужності ЄС у 165 ГВт. Це на 136% більше, ніж 11 ГВт, доданих вітряною енергетикою. Також це більше, ніж у 2021 році додали разом узяті всі інші потужності з відновлюваних джерел, викопного палива та ядерної енергії.
За данними SolarPower Europe сонячна енергія може забезпечити досягнення кліматичних цілей ЄС у коротко-, середньо- та довгостроковій перспективі. Вже анонсовані ініціативи із підтримки розвитку сонячної енергії мають створити необхідні умови для початку нової європейського ери сонячних терават. Додаткова сонячна фотоелектрична потужність, що буде встановлена в ЄС у 2022 році, за оптімистичним сценарієм повинна становити 39 ГВт, включаючи 23,3 ГВт на дахах та 15,7 ГВт у вигляді наземних промислових сонячних електростанцій. Довоєнні прогнози SolarPower Europe показували, що за звичайних умов (Business-as-usual, BAU) у 2030 році буде розгорнуто 672 ГВт сонячної фотоелектричної енергії.
Також було промодельовано можливість переходу до 100% відновлюваних джерел енергії для Європи, необхідного для досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року. Низькі поточні амбіції європейських країн є тягарем для суспільства як з точки зору зміни клімату, так і з точки зору економіки. Сценарії 100% переходу на відновлювані джерела призводять до нижчих витрат на одиницю енергії та показують, що досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року є більш економічно ефективним. Енергетичний перехід у Європі досліджувався за допомогою моделювання трьох різних сценаріїв: відставання (laggard), помірний (moderate) та лідерство (leadership), які передбачають досягнення різних рівнів частки відновлюваних джерел енергії, зменшення викидів парникових газів та дотримання Паризької угоди.
Мета щодо 100% відновлюваної енергії дозволяє ЄС стати кліматично нейтральною до 2050 року, дотримуючись амбітної цілі Паризької угоди. Цей сценарій лідерства також спричинить найрізкіше зниження викидів парникових газів до нуля в 2040 році. Він також підкреслює ключову роль електрифікації для досягнення 100% відновлюваної енергетичної системи, що дасть значне підвищення ефективності системи та сприятиме галузевій інтеграції.
Європейська енергетична система на 100% відновлюваних джерел – це, перш за все, сонячна енергія. Завдяки своїй конкурентоспроможності за ціною сонячні фотоелектричні панелі мають стати домінуючим джерелом виробництва електроенергії в усіх трьох сценаріях. Сонячна енергетика зможе забезпечити найбільшу потужність протягом енергетичного переходу, досягнувши 4,7–8,8 ТВт у 2050 році. Станом на 2040 рік сонячні панелі будуть представляти найбільшу частку генерації, а до 2050 року вона досягне щонайменше 48% за сценарієм відставання та 63% за сценарієм лідерства. До 2050 року вітроенергетика, залежно від сценарію, матиме 28–33% частки генерації та 1,1–1,9 ТВт потужності:
Акумуляторні батареї забезпечують накопичення електроенергії в системі на 100% з відновлюваної енергії. Системи зберігання енергії відіграватимуть вирішальну роль у переході енергетичної системи до високої частки відновлюваних джерел енергії, забезпечуючи стабільність та гнучкість енергомережі. Комбінації технологій зберігання покривають потребу в енергії протягом перехідного періоду, причому акумулятори забезпечують основну частину потреб у сховищах енергії, досягаючи частки між 67–70% залежно від сценарію. Технології зберігання є невід’ємною частиною енергетичного переходу, проте високоінтегрований підхід з повним зв’язком секторів і високими темпами електрифікації забезпечить найбільш ефективну та економічно ефективну енергетичну систему, підтримуючи зростання обсягів зберігання до приблизно 25% попиту у 2050 році.
Для досягнення поставлених цілей країнам Євросоюзу, серед іншого, необхідно виконати багато роботи:
Заявлені сценарії дозволяють і іншим країнам, таким я к Україна, планувати і моделювати майбутнє власних енергетичних систем та прогнозувати темпи розвитку галузі на наступні роки. Євпропейські тренди, безумовно, нададуть позитивного повштовху для розвитку локальних ринків та сприятимуть зростанню бізнесу українських компаній як в межах нашої країни, так і закордоном.