Розрахунок сонячної електростанції дозволяє досить точно спрогнозувати обсяги генерування фотомодулями (сонячними батареями) електроенергії для конкретних умов місцевості за умови, що всі компоненти системи будуть змонтовані і підключені вірно. Інструменти для моделювання сонячних електростанцій — це ряд математичних рівнянь, що дозволяють розрахувати вхідну і вихідну потужність для встановлених фотоелектричних компонентів, щоб, грунтуючись на отриманих даних, скласти погодинний графік генерації електроенергії сонячними електростанціями. Надалі, об’єднавши отримані значення для різних пір року, можна з високою точністю скласти річний графік виробництва електроенергії.
Інструменти для розрахунку і моделювання сонячних електростанцій використовуються нашою компанією для вирішення різноманітних завдань:
У своїй роботі наші розробники систем і проектів, інженери і наладчики, в залежності від потреб і завдань, які потрібно вирішити, користуються як відкритими (безкоштовними), так і платними інструментами моделювання сонячних електростанцій. Нижче наводиться короткий огляд програмного забезпечення, яке ми активно використовуємо в своїй роботі.
Основним розробником безкоштовного програмного забезпечення, що дозволяє проводити моделювання сонячних електростанцій, виступає Національна лабораторія відновлюваних джерел енергії (The National Renewable Energy Laboratory — NREL, США), яка пропонує он-лайн два відкритих програмних пакета.
PVWatts
Фактично, це онлайн калькулятор (pvwatts.nrel.gov), який дозволяє користувачеві оцінити продуктивність сонячної електростанції. Вона розрахована на користувача, що має базове уявлення про функціонування сонячних батарей і який бажає самостійно переконатися в тій вигоді, яку він отримає після їх установки.
У 2014 році розробники істотно оновили і модифікували програму, значно оптимізувавши призначений для користувача інтерфейс. Крім того, більш точними стали проведені розрахунки. Наприклад, в ранній версії PVWatts значення реальної потужності за замовчуванням розраховувалося на рівні 77% від зазначеного номіналу, то тепер при розрахунках за замовчуванням втрати становлять 14%. Крім того, більш високі показники (близько 7-9%) можуть бути отримані за рахунок врахування того, що фотоелектричні системи можуть встановлюватися з фіксованим нахилом. У новій версії PVWatts можна враховувати бази Google Maps з даними про погоду та інсоляції, хоча враховуються статистичні дані всього за один рік. Точність отриманих даних збільшилася і за рахунок обліку ефективної потужності сонячної електростанції і оцінки міжрядних втрат через затінення в проектах з системами спостереження. Про ефективність і затребуваність даної програми говорить і відвідуваність сайту — близько 20 тисяч користувачів щомісяця.
System Advisor Model (SAM)
Складніша, але при цьому — більш точна модель, розрахована на професійних користувачів: інженерів, дослідників, розробників проектів і виробників обладнання. Як і багато сучасних систем моделювання, SAM проводить розрахунок продуктивності сонячної електростанції, використовуючи відразу декілька комп’ютерних математичних моделей, які відтворюють технології генерації електроенергії. SAM дозволяє не тільки точно розраховувати продуктивність сонячних електростанцій, а й отримати вартість виробленої електроенергії з урахуванням проектних і експлуатаційних витрат. У програмі закладено вісім різних фінансових моделей можливого використання фотоелектричних систем.
З інших переваг варто відзначити:
SAM дозволяє переглядати результати як у вигляді графіків, так і у вигляді таблиць, відображаючи найрізноманітніші показники, які цікавлять користувача, наприклад, добовий погодинний графік генерування електроенергії, річний обсяг виробництва електроенергії або деталізація річного прибутку за продаж електрики. Отримані звіти можна імпортувати і поміщати в презентації, звіти або комерційні пропозиції.
На сьогоднішній день на ринку досить багато пропозицій програмного забезпечення від різних розробників, яке дозволяє нашим інженерам вирішувати як досить загальні, так і спеціалізовані завдання з розрахунку сонячних електростанцій.
Helioscope
Це одна з найбільш сучасних розрахункових платформ, яка з’явилася в 2014 році. Її цільова аудиторія — менеджери і розробники нових проектів, інженери, системні проектувальники, а також технічні фахівці, що займаються просуванням і продажем проектів.
ПЗ дозволяє проводити розрахунок як дахових, так і наземних конструкцій сонячних батарей, його можна використовувати для проектування сонячних електростанцій як для житлового фонду, так і комерційної нерухомості. Спочатку програма Helioscope дозволяла моделювати сонячні електростанції потужністю до 5 МВт, але з початку 2016 вона дозволяє проводити розрахунки для систем потужністю до 100 МВт. Крім того, програма дозволяє розраховувати фінансові показники, виходячи з введених комунальних тарифів і інших даних.
Helioscope має простий, інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, який дозволяє легко навчитися і орієнтуватися в можливостях програми. Крім того, варто відзначити:
HOMER Pro
Цільова аудиторія даного програмного пакету — проектувальники, дослідники та системні інженери, які проектують або налаштовують електричні мікромережі для кампусів, невеликих селищ і сіл, військових баз або островів. Якщо для розрахунку потужності сонячної електростанції в програмі використовується досить проста формула, що дає в цілому задовільний результат з досить великою похибкою, то основною перевагою її є можливість моделювання гібридних микросистем — складних енергетичних конструкцій, що включають в себе кілька енергетичних ресурсів. Програма дозволяє інтегрувати в єдину систему різні джерела енергії — вітрові та гідрогенератори, сонячні батареї, промислову або побутову електромережу, паливні елементи, комбіновані виробники тепла і електроенергії, а також різні пристрої накопичення і зберігання електроенергії.
Основний принцип, закладений в основу моделювання енергосистем від HOMER Pro — мінімізація витрат. Програма, виходячи зі стартових умов, може запропонувати одночасно до сотні різних системних конфігурацій, які потім проаналізує, виходячи з діючих цін на комунальні послуги та вартості обладнання, що було використано для створення енергосистеми. Інший варіант — проведення розрахунку того, наскільки зміниться вартість генерованої електроенергії при заміні одного джерела/генератора на інший.
Polysun
Швейцарський SPF Institut für Solartechnik займається випуском і оновленням програми Polysun з 1992 року. На сьогоднішній день є два варіанти цієї програми:
Користувач отримує всебічний і повний технічний розрахунок системи, що містить всю інформацію, яка дозволить легко переконати потенційного клієнта в перспективності та економічної доцільності установки сонячної електростанції.
Відзначимо основні переваги програми:
PV*SOL
Інструмент для моделювання сонячних електростанцій, що випускається німецькою компанією Valentin Software з 1999 року. Це динамічна програма, що дозволяє проводити розрахунки і проектування сонячних електростанцій, систем теплових насосів і геліотермічних установок, а також проводити фінансові розрахунки в сфері електро- і теплопостачання будівель. Основною перевагою якої є проведення моделювання з 3D візуалізацією, що дає можливість провести точний аналіз затінення фотоелектричних систем. Простий, інтуїтивно зрозумілий інтерфейс дозволяє точно відтворити місцевість, на якій планується установка сонячної електростанції, щоб на основі отриманої моделі отримати повну інформацію про затінення фотоелементів в будь-який час року і доби. Отримана інформація дає можливість оптимізувати розташування фотоелементної бази для отримання максимального значення потужності енергії, що генерується.
На сьогоднішній день активно використовуються три варіанти програми:
PVsyst
Пакет програмного забезпечення, розроблений в Університеті Женеви в 1992 році, активно використовується для моделювання, налагодження, вивчення і аналізу даних та процесів, що протікають в фотоелектричних системах. Основні користувачі пакету програмного забезпечення — інженери-розробники, дослідники і архітектори. Додаток дозволяє проводити розрахунки ефективності і виконувати економічно обґрунтовані оцінки виробництва енергії як для комерційного, так і приватного використання. Додаток підходить для проектування як статичних фотоелектричних систем, так і динамічних (з обертанням по одній або двох осях). Крім того, програма містить алгоритми, що дозволяють розраховувати зміну затінення для фотоелектричних систем, що можуть обертатися.
Відзначимо і інші особливості та переваги:
На сьогоднішній день PVsyst — один з найбільш затребуваних інструментів для моделювання сонячних електростанцій серед інженерів і менеджерів, які займаються реалізацією промислових сонячних електростанцій.
Використовуючи найсучасніші інструменти для моделювання сонячних електростанцій, наші фахівці проведуть розрахунок сонячних електростанцій будь-якої складності, з урахуванням всіх факторів і нададуть замовнику повне фінансово-економічне обґрунтування всіх робіт.