Для будь-якого підприємства або компанії вельми важливо грамотно інвестувати. За помилки доводиться занадто дорого платити. Управління інвестиційними проектами – процес складний і багатогранний.
Авенстон давно і досить ефективно діє в Україні, спеціалізуючись на інвестиціях, інжинірингу та консалтингу. Ми готові стати діловим партнером для іноземного та українського інвестора, який планує вкладення коштів у промисловість, сільське господарство, наукомісткі галузі виробництва, щоб мінімізувати його потенційні фінансові ризики. Тісно співпрацюємо з низкою підприємств в перерахованих галузях.
Всі витрати будь-якого підприємства можна умовно розділити на два базових блоки:
Перші, в переважній більшості випадків, повторюються з певною періодичністю. Тому забезпечення управління інвестиційним проектом подібного типу передбачає більш легкий прогноз. До організації контролю і планування є безліч класичних підходів.
Другі завжди унікальні. Будь-який інвестиційний проект відрізняється власною специфікою. Для грамотного вибору потрібних методів управління інвестиційними проектами капітального типу необхідний спеціальний підхід.
Підвищена увага, яку приділяють інвестиційним витратам, обумовлена масштабом останніх. Правильно збудовані і оптимізовані інвестиційні витрати, їх поетапний контроль, прийняття максимально точних рішень з питань інвестування забезпечують істотне підвищення ефективності бізнесу.
Перш ніж розглядати, яким чином здійснюється управління реалізацією інвестиційного проекту, необхідно визначити, якими вони бувають.
На схемі наведена одна з можливих класифікацій ІП. Всі їх можна віднести до зовнішніх (перша група), які направляються на покупку нових активів, або внутрішніх (друга група), що використовуються для підтримки, розвитку наявних активів.
Від того, про який саме варіант йде мова, залежить вибір організації управління інвестиційними проектами.
Інвестиції внутрішнього характеру поділяються на:
Особливості управління інвестиційними проектами першого типу передбачають обов’язкову наявність розгорнутої інформації про фактичну ситуацію, всебічне обгрунтування необхідності прийняття конкретних рішень, розрахунок ризиків, які можуть виникнути при відмові від розглянутого проекту. Повинні бути прораховані терміни реалізації, необхідні обсяги інвестицій, наведено можливі альтернативні варіанти.
Обов’язково потрібно розрахувати ефективність пропозиції (приклад: DPP, IRR), проаналізувати чутливість до базових параметрах. Матеріал повинен бути всебічно опрацьований, а не виконаний для галочки. Компанія від реалізації проекту повинна отримати додану вартість.
Якщо у вас немає відповідних фахівців, ми запропонуємо розглянути питання аутсорсингу: передати стратегічне управління інвестиційними проектами спеціалізованій організації – ГК «Авенстон». При цьому спільно з представником вашої компанії будуть всебічно проаналізовані всі аспекти окупності прийнятого рішення, проведені моніторинг економічної доцільності, всебічна оцінка потенційних плюсів і мінусів.
Система управління інвестиційними проектами передбачає їх багаторівневе планування.
Грамотні керівники роблять це в рамках підготовки стратегії розвитку підприємства, яка регулярно повинна коректуватися з урахуванням фактичного стану справ. Оптимальними вважаються терміни в 5-7 років.
На цей період оцінюються:
Вся згадана інформація використовується при розрахунках стратегії розвитку бізнесу.
На даному етапі слід зрозуміти, наскільки цікаві компанії наявні активи, чи вигідно здійснювати в них додаткове вкладення коштів.
Важливо розуміти, що правильно розроблений бізнес-план управління інвестиційними проектами передбачає оцінку доцільності придбання активів на постійній основі, а не тільки на стадії формування стратегії розвитку. Якщо досліджувані активи дозволяють збільшити прибуток, мають привабливі параметри окупності, їх обов’язково потрібно аналізувати поглиблено, з винесенням на розгляд власника (керівництва) підприємства.
Складаючи бюджет на черговий фінансовий рік, обов’язково слід готувати РІП (річну програму інвестицій). Ретельне її опрацювання дозволяє отримати реальну картину можливості виходу на конкретні обсяги виробництва і оцінити майбутні амортизаційні витрати.
Отримані розрахунки дозволяють більш точно вибрати один з можливих сценаріїв розвитку компанії на етапі підготовки бюджету, визначити оптимальні підходи до управління інвестиційним проектом.
Етап планування РІП передбачає коригування обсягів необхідних інвестицій по незавершеним проектам, CAPEX.
Рекомендовано наступний алгоритм планування:
Практично завжди на стадії підготовки РІП виникають проблеми різного характеру. Найчастіше – це необхідність підготовки програми до затвердження бюджету
На даному етапі не є очевидним, яким проектам буде віддано перевагу. У подібній ситуації аналітики керуються стратегією компанії для визначення пріоритетів. Але на момент затвердження бюджету ситуація на ринку може змінитися кардинально. Це зажадає від компанії перегляду пріоритетів.
Отже, роботи над формуванням РІП в подібних умовах є венчурними.
Управління ризиками, що виникають при реалізації інвестиційних проектів, передбачає опрацювання можливих шляхів їх недопущення або зменшення негативних наслідків.
Зокрема, щоб мінімізувати можливі ризики, виконується аналіз чутливості. Він дозволяє з високим ступенем ймовірності передбачити можливу зміну окремих макропараметрів і обсягів:
Коли по ходу реалізації конкретного проекту змінюється його конфігурація або потрібні обсяги інвестицій, можливе виникнення вимоги про перезатвердження. У тих випадках, коли проект виходить за межі окупності, він також відправляється на перегляд.
Як правило, підприємства використовують кілька видів базових звітів, що стосуються питань інвестування:
Виконується комплексний аналіз повного обсягу інвестицій компанії з акцентуванням уваги на обсяги і кількість проектів, за якими виявлені відхилення за періодами окупності. Обов’язково всебічно аналізуються причини невідповідності фактичного грошового потоку проектним значенням на повному горизонті планування (5-7 років).
Оформлення звіту по конкретному проекту передбачає аналіз і розрахунок:
У кожної організації власні критерії. Один з варіантів може включати розбивку наявних проектів на ряд груп відповідно до класифікації, даної вище.
Управління процесами інвестиційного проекту – досить складний вид діяльності, який вимагає наявності в штаті значного числа висококваліфікованих фахівців.
Багатьом організаціям дешевше звернутися в спеціалізовану компанію (наприклад, в ГК «Авенстон»). Ми своєчасно і з належною якістю розробимо весь комплекс інвестиційної діяльності підприємства, оцінимо ваші проекти з точки зору їх економічної доцільності, посприяємо в пошуку українських або міжнародних інвесторів, постачальників необхідних технологій і обладнання.
Нашим партнерам залишиться займатися тільки реалізацією обраних інвестпроектів, їх експлуатацією та отриманням прибутку.