У надрах землі знаходяться безмежні запаси скарбів, про які давно відомо людині і якими вона благополучно користується. Всі ми пам’ятаємо про корисні копалини, активно застосовуємо в повсякденному житті газ, нафту, вугілля, носимо вироби зі срібла, золота, дорогоцінних каменів, але забуваємо про один великий скарб – геотермальну енергію. Що це таке і в чому її цінність?
Особливості та принцип роботи геотермальних електростанцій
Вважається, що геотермальна енергія – один із найбільш вигідних джерел енергії. Значна частина цієї енергії знаходиться в магмі. Тепло Землі – справжня перлина, яка має ряд переваг перед енергією газу, нафти й атома. Якщо перерахувати на мегават-години кількість підземного тепла, яке щорічно піднімається на поверхню, то вийде 100 мільярдів! Це значно перевищує кількість споживаної енергії на планеті. Все більше і більше домогосподарств у всьому світі інвестують в геотермальну енергію, будуючи геотермальні електростанції (ГеоТЕС), щоб зменшити свої витрати. Ці станції отримують тепло Землі шляхом буріння парових або водяних свердловин і використовують дану енергію для нагріву води або будь-якого іншого типу рідини. Потрібно це для того, щоб обертати генераторні турбіни, що виробляють енергію, яка потім розподіляється серед споживачів. Далі рідина охолоджується за допомогою конденсатора і повертається на землю.
Згідно з типологією Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), розрізняють 5 типів джерел геотермальної енергії:
Існує три методи перетворення геотермальної енергії в електрику (рис. 1). І зумовлено це двома факторами: станом середовища (вода або пара) та температурою породи.
Прямий метод передбачає використання сухої пари. The Geysers (Північна Каліфорнія) – одна з найвідоміших ГеоТЕС такого типу, загалом в цей комплекс входить 22 геотермальні електростанції (фото 1).
Непрямий метод – використання водяної пари. При цьому температура води повинна бути понад 180 °C, щоб під власним тиском текти вгору через свердловину. Варто зазначити, що це нижча температура, ніж у сухих парових установок. Коли тиск зменшується, частина води «спалахує» у вигляді пари, яка проходить через секцію турбіни. Решта води, що не стала парою, повертається назад в свердловину і може повторно використовуватися для опалення. Вартість цих систем збільшується через більш складні механізми, проте вони все ще можуть конкурувати зі звичайними джерелами живлення. Чимало прикладів таких станцій є в Ісландії, належать вони компанії Orkuveita Reykjavikur, фото 2.
Змішаний, або ж бінарний метод – використання геотермальних вод у поєднанні з допоміжною рідиною (наприклад, фреоном). Згідно з прогнозами, в майбутньому бінарні електростанції стануть найчастіше використовуваним типом ГеоТЕС. Це пов’язано з тим, що для установок бінарного циклу підходить вода з нижчою температурою. Також вони не виділяють ніяких викидів, крім водяної пари. А, наприклад, установки з «сухим паром» виділяють парникові гази. Звичайно, вони становлять лише восьму частину від викидів вугільних електростанцій, а втім це теж викиди. Приклад бінарної установки ГеоТЕС на фото 3.
Хоча існують різні види геотермальних електростанцій, всі вони виконують одну й ту ж основну функцію – вловлюють пару, що піднімається, або гарячу воду та використовують для живлення електричного генератора. Звичайно ж, у геотермальних електростанцій є свої плюси та мінуси, давайте розглянемо їх детальніше.
Геотермальні електростанції мають багато переваг.
Як часто буває, деякі плюси можуть плавно переходити в мінуси, все буде залежати від того, під яким кутом розглядати те чи інше питання. Недарма кажуть, що у монети – дві сторони. Отже, недоліки геотермальних електростанцій.
Очевидно, що геотермальна енергія має досить серйозний потенціал і буде відігравати важливу роль в майбутньому. В Європі використовують геотермальне тепло для різних потреб, але найбільше – для вироблення електроенергії, обігріву та охолодження будинків. Тільки 2017 року в Європейському Союзі, зокрема у Франції, Італії та Нідерландах, введено в експлуатацію дев’ять станцій з новою потужністю в 75 МВт. Очікується, що до 2023 року глобальна потужність геотермальної енергії зросте до 17 ГВт, при цьому найбільше збільшення потужності буде в Індонезії, Кенії, Філіппінах і Туреччині (рис. 4).
Деякі дослідники вважають, що геотермальна енергія зрештою буде складати близько 1/6 від світового енергопостачання, інші ж, навпаки, дають їй мінімальний шанс на подальше існування… Чи інвестувати в будівництво геотермальної електростанції – вибір за вами. У будь-якому разі це буде невід’ємна частина відновлюваної енергії, що живить світ, оскільки рано чи пізно корисні копалини/горючі корисні копалини зникнуть із поля зору.
Серед відновлюваних джерел енергії також значне місце займають сонячні електростанції. Наша компанія займається комплексним впровадженням проектів сонячної енергетики в Україні та за її межами. Ми проектуємо, будуємо і експлуатуємо як наземні, так і дахові сонячні електростанції. Послуги компанії Авенстон включаю в себе максимально широкий спектр сервісів, що дозволяє нам супроводжувати проекти сонячної енергетики на всіх етапах їх життєвого циклу.