Класифікація сонячних електростанцій (СЕС)

Бурхливий розвиток сонячної енергетики в усьому світі спровокував великий інтерес до цього напрямку і в нашій країні теж. Політика державної підтримки протягом останніх 10 років дозволила запустити фотоелектричну галузь в Україні і вийти на великі обсяги по сумарній встановленій потужності. Так, на початок 2021 року по всій території України було встановлено майже 7 ГВт сонячних електростанцій. Причому на частку великих комерційних систем довелося близько 89% від цієї потужності.

Технології сонячної енергетики безперервно розвиваються і удосконалюються. Рішення, які впроваджуються і працюють для генерації чистої «сонячної» електроенергії мають безліч різноманітних конфігурацій і відмінностей. У даній статті ми коротко розглянемо найбільш популярні типи сонячних електростанцій (фотоелектричних систем) і запропонуємо свій варіант їх класифікації. Ми торкнемося лише тих сонячних електростанцій, в основі роботи яких лежить принцип безпосереднього фотоелектричного перетворення енергії сонячного випромінювання в електричну енергію, і не будемо обговорювати такі технології як концентраторні сонячні електростанції (баштові, тарільчасті, параболічні, на базі двигуна Стірлінга), теплові геліоколектори та інші.

За способом розміщення сонячних модулів всі фотоелектричні системи діляться на наступні типи:

 • Наземні сонячні електростанції
 • Дахові сонячні електростанції (розташовуються на пласких, скатних і інших типах дахів)
 • Фасадні сонячні електростанції
 • BIPV сонячні електростанції
 • Сонячні навіси і парковки
 • Плавучі сонячні електростанції
 • Мобільні (переносні) сонячні електростанції

Найбільш розповсюджені варіанти встановлення сонячних батарей наведені на сторінці “Комерційні сонячні електростанції” нашого веб-сайту. До кінця 2020 року в Україні переважно будувалися промислові наземні сонячні електростанції з розміщенням фотоелектричних модулів під фіксованим кутом, який забезпечував максимальну генерацію електроенергії за рік. В останній рік через зміну нормативного та законодавчого поля в нашій країні дахові сонячні електростанції поступово стають більш популярними. Особливо перспективним є сегмент комерційних дахових сонячних електростанцій для заміщення частини власного споживання електроенергії підприємствами з різних сфер бізнесу.

На фото - приклад плавучої сонячної електростанції
На фото - приклад плавучої сонячної електростанції

По можливості стеження за сонцем фотоелектричні системи діляться на:

 • Стаціонарні сонячні електростанції з розташуванням сонячних батарей на фіксованих опорних конструкціях
 • Рухомі сонячні електростанції, що змонтовані на одноосьових сонячних трекерах зі змінним кутом нахилу по відношенню до поверхні землі (кут нахилу сонячних фотомодулів коригується автоматично або механічно кілька разів на сезон)
 • Рухомі сонячні електростанції, змонтовані на одноосьових сонячних трекерах типу «схід-захід» (кут нахилу сонячних фотомодулів коригується автоматично протягом світлового дня)
 • Рухомі сонячні електростанції на двовісних сонячних трекерах (кут нахилу та азімут сонячних фотомодулів коригується автоматично протягом світлового дня)
На фото - приклад розміщення сонячних модулів на двохосьовому сонячному трекері
На фото - приклад розміщення сонячних модулів на двохосьовому сонячному трекері

По можливостях роботи спільно (паралельно) з існуючими силовими електричними мережами фотоелектричні системи діляться на наступні типи сонячних електростанцій:

 • Мережеві сонячні електростанції (можуть будуватися на базі як стрінгових, так і центральних сонячних інверторів)
 • Автономні сонячні електростанції змінного струму (AC)
 • Автономні сонячні електростанції постійного струму (DC)
 • Гібридні і резервні сонячні електростанції
 • Сонячно-дизельні гібридні електростанції

Найбільш популярними є мережеві сонячні електростанції, що можуть як працювати на електрозабезпечення внутрішніх мереж 0,4 кВ без перетікання потужності у зовнішню мережу, так і передавати всю вироблену енергію в мережі з більш високою напругою. Перший випадок відноситься до сонячних електростанцій, які інтегровані в внутрішні енергомережі будівель і споруд та працюють на забезпечення їх власних потреб в електроенергії. В другому випадку мова іде про продаж згенерованої електроенергії іншим компаніям-споживачам. При цьому генерація електроенергії за допомогою сонячних батарей географічно розділена з споживанням та необхідне додаткове її транспортування на потрібну відстань (частіше за все – з трансформацією напруги для мінімізації втрат енергії).

За типом використовуваної технології перетворення енергії сонячного випромінювання в електрику фотоелектричні системи діляться на:

 • Кристалічні кремнієві сонячні електростанції (найбільш поширеними є рішення на базі монокристалічних і полікристалічних кремнієвих сонячних модулів)
 • Сонячні електростанції на аморфному кремнії
 • Тонкоплівкові сонячні електростанції на основі сполук типу CdTe

Залежно від конструкції сонячних батарей розрізняють наступні системи:

 • Односторонні сонячні електростанції (дахові та наземні)
 • Двосторонні сонячні електростанції (bifacial solar panels)
 • Світлопрозорі сонячні електростанції (найчастіше використовуються у вигляді BIPV рішень)
На фото - сучасна BIPV система на базі напівпрозорих сонячних панелей у вигляді навісів
На фото - сучасна BIPV система на базі напівпрозорих сонячних панелей у вигляді навісів

За типом застосування фотоелектричні системи діляться на:

 • Домашні сонячні електростанції
 • Комерційні сонячні електростанції

Залежно від способу подальшого використання виробленої електроенергії фотоелектричні системи поділяються на:

 • Сонячні електростанції для продажу виробленої електроенергії за «зеленим» тарифом (в залежності від особливостей місцевого законодавства може продаватися як вся вироблена енергія, так і різниця між виробленою і спожитою електрикою)
 • Сонячні електростанції для продажу виробленої електроенергії з використанням системи аукціонів
 • Сонячні електростанції, що генерують електроенергію для власного споживання без продажу залишків у мережу
 • Балансуючі сонячні електростанції

У свою чергу комерційні фотоелектричні системи поділяються на такі типи:

 • Сонячні електростанції для промислових підприємств
 • Сонячні електростанції для сільськогосподарських підприємств
 • Сонячні електростанції для підприємств логістики
 • Сонячні електростанції для ТРЦ
 • Сонячні електростанції для ресторанів
 • Сонячні електростанції для готелів
 • Сонячні електростанції для офісів
 • Сонячні електростанції для житлових будівель і споруд
 • Сонячні електростанції для СТО і АЗС
 • Сонячні електростанції для теплиць

Найбільш розповсюджені та популярні формати застосування технологій сонячної енергетики для бізнесу і дому наведені на сторінці “Приклади застосування сонячних електростанцій”. Сонячні батареї широко використовуються в промисловості, сільскому господарстві, торгівлі та багатьох інших сферах економіки, а також в приватному секторі. Технології сонячної енергетики дозволяють протягом десятилітть отримувати дешеву та екологічно чисту електроенергію та суттєво зменшувати регулярні витрати на коммунальні послуги. Окупність інвестицій в сонячну електростанцію залежить від різних факторів, серед яких найбільш важливим є ринкова вартість електроенергії, що отримана з використанням традиційних вичерпних джерел енергії. З кожним роком привабливість будівництва СЕС зростає, а терміни окупності – зменшуються.

Будівництво сонячних електростанцій

Звернувшись до Авенстон, ви можете замовити будівництво власної сонячної електростанції будь-якого типу, потужності і функціонального призначення. Ми працюємо з 2010 року і маємо великий практичний досвід проєктування, будівництва і сервісного обслуговування всіх популярних видів сонячних електростанцій, які поширені в Україні (“Портфоліо реалізованих проєктів“). Спеціалісти нашої компанії нададуть вам кваліфіковані консультації та необхідну допомогу, починаючи ще з етапу планування проєкту. В Авенстон ви також отримаєте максимальну технічну експертизу і повну підтримку на всіх етапах проєктування, будівництва і експлуатації вашої сонячної електростанції.

 

Ключові напрямки діяльності Авенстон

Промислові сонячні електростанції

Будуємо мережеві промислові сонячні електростанції для продажу електроенергії в мережу по договорам PPA та через систему аукціонів. Наземні сонячні електростанції "під ключ" - проєктування, генпідряд, підключення до мереж.
Дізнатися більше

Комерційні сонячні електростанції

З 2010 року виконуємо повний комплекс робіт по розробці проєктів, будівництву та сервісному обслуговуванню сонячних фотоелектричних електростанцій всіх типів. Величезний практичний досвід будівництва сонячних електростанцій для бізнесу.
Дізнатися більше

Плавучі сонячні електростанції

Ми пропонуємо всі необхідні послуги та інноваційні рішення для впровадження плавучих сонячних електростанцій (FPV) в Європі та на Близькому Сході. Технічні консультації, проектування та послуги EPC під ключ.
Дізнатися більше

Системи накопичення електроенергії

Повний спектр послуг по впровадженню технологій зберігання енергії (BESS) для сонячних електростанцій та інших об'єктів ВДЕ, промисловості і комерційного сектора. Проєктування, будівництво та введення в експлуатацію систем накопичення енергії.
Дізнатися більше

Обладнання для сонячних електростанцій

Авенстон має багаторічний досвід у постачанні обладнання і матеріалів на будівельні майданчики проєктів ВДЕ. Вартість обладнання та вибір оптимального графіка доставки можуть бути ефективно оптимізовані фахівцями нашої компанії.
Дізнатися більше

Системи резервного живлення та ДБЖ

Надаємо послуги з встановлення сучасних джерел безперервного та резервного живлення для комерційних підприємств. Проєктування, встановлення і сервіс ДБЖ малої та середньої потужності. Резервні системи електропостачання.
Дізнатися більше

Експлуатація і сервіс сонячних електростанцій

Подовжуємо термін служби об'єктів ВДЕ, збільшуємо їхню прибутковість, оптимізуємо продуктивність та експлуатаційну доступність, знижуємо операційні витрати. Планове та позапланове технічне обслуговування, гарантія, сервіс.
Дізнатися більше

Додаткові інжинірингові послуги

Авенстон надає окремі послуги, повʼязані з технічними аспектами реалізації проєктів в галузі відновлювальної енергетики: моделювання, техніко-економічне обгрунтування, проєктування, монтажні та електромонтажні роботи.
Дізнатися більше