Конференція SOLARISE! CEE 2023 в Празі

Генеральний директор Авенстон, пан Дмитро Лукомський прийняв участь у конференції Solarise CEE 2023, що пройшла в Празі 26 та 27 жовтня 2023 року. В рамках панельної дискусії “Renewable energy (PV development) policy in CEE countries: progress, challenges, and opportunities” представник нашої компанії надав свої коментарі щодо поточно статусу та перспектив розвитку галузі сонячної енергетики в Україні. Були розглянуті основні сегменти ринку сонячної енергетики України та вплив на них через війну з росією:

“Ринок сонячної енергетики в Україні складається з кількох досить різних сегментів, кожен із яких має свої особливості та перспективи.

Перш за все, необхідно відзначити великі промислові сонячні електростанції, які активно будувалися в Україні до 2020 року. Ці Інвестиції здійснювались завдяки дії механізму “зеленого” тарифу, який колись на практиці підтримувався державою. Загалом встановлено та введено в експлуатацію близько 6,3 ГВт промислових сонячних електростанцій. Точні цифри залежать від методики обліку (наприклад, як саме враховувати втрачені активи на окупованих територіях).

Наступним важливим ринком є приватні сонячні системи. До повномасштабного військового вторгнення в лютому 2022 року загальна потужність приватних сонячних установок в Україні становила понад 1,2 ГВт. Крім того, минулого року великої популярності набули домашні резервні сонячні системи. Головним драйвером в цьому випадку стали цинічні ракетні обстріли енергетичної інфраструктури України з боку російських військових. Відсутність електрики іноді по 14-18 годин на добу стала приводом для вирішення проблеми встановленням невеликих гібридних сонячних систем з батареями. За останні півтора року було встановлено приблизно 200 МВт приватних сонячних систем (як мережевих, так і резервних).

На третьому місці хочу відмітити комерційні фотоелектричні установки для підприємств. Переважно це дахові системи для власного споживання, які зовсім не передають електроенергію до зовнішньої мережі або використовують мережу лише для продажу надлишків генерації. Такі проєкти почали бути економічно виправданими орієнтовно з кінця 2021 року. Головними драйверами популярності для них стало зростання цін на традиційну електроенергію з мережі і зниження цін на сонячні модулі. Типовий термін окупності комерційних фотоелектричних систем для власного споживання в багатьох випадках становить менше 4 років, тому наразі це найпопулярніший тип фотоелектричних проектів в Україні, якщо розглядати будівництво нових потужностей.

На четвертому місці можу відзначити наземні сонячні проєкти, які будують та вводять в експлуатацію для продажу електроенергії за комерційними тарифами (наприклад, за тарифами ринку на добу наперед). Це новий сонячний ринок в Україні, який має великі перспективи.”

Також обговорювалися перспективи впровадження технологій накопичення енергії в промислові проєкти та невеликі приватні системи. Наприкінці доповідач підкреслив наступне:

“Наші головні цілі – відбудова зруйнованих об’єктів та підвищення енергетичної незалежності України.”

Конференція SOLARISE! CEE 2023 в Празі

Пошук місцевого партнеру для проектів альтернативної енергетики в Україні

Розглянуті особливості пошуку та роботи з місцевими компаніями, слідуючи логіці класичного інвестиційно-будівельного процесу. Найбільш важливими етапами є етапи планування, девелопменту, будівництва та експлуатації об’єктів, а також формальні процедури, пов’язані з отриманням "зеленого" тарифу.
Дізнатися більше

«Мала енерготранзиція»

Експертна думка наразі єдина – нас очікує глобальна електрифікація від переходу на ВДЕ та пов’язані з нею перетворення інфраструктури у всіх сферах. Найпотужнішим драйвером цих процесів стане подальший розвиток сонячної електрогенерації. Які явні та приховані фактори спонукатимуть до таких змін?
Дізнатися більше

Калькулятори генерації сонячної електростанції

У даній статті ми розглянемо необхідність і доцільність використання такого популярного інструменту як "Калькулятор сонячних електростанцій" або "Калькулятор сонячних батарей"
Дізнатися більше

Пасивні будинки та їх принципи проєктування

Пасивні будинки відрізняються дуже низькою втратою енергії (тепла), завдяки використанню пасивних методів енергозбереження (ізоляційні матеріали, інженерні та архітектурні рішення). Фахівці нашої компанії підготували цікавий і доступний матеріал про базові принципи енергозберігаючого будинку.
Дізнатися більше