Авенстон інвестує у сонячні кооперативи

Компанія Авенстон виступила одним із інвесторів проекту «Сонячне місто». Сонячний кооператив будує фотоелектричну станцію на муніципальних дахах міста Славутич, щоб заробляти на продажі електроенергії за «зеленим» тарифом. Крім інвестиційної складової в проекті також присутня і суспільна – частину прибутку планується спрямовувати на реалізацію міських ініціатив, які буде обирати місцева громада.

Стати співвласником сонячної електростанції може кожен охочий. За розрахунками, члени кооперативу зможуть повернути свої інвестиції за період до 7 років, а в подальшому – отримуватимуть дохід від продажу енергії з ВДЕ. В Україні «зелений» тариф, за яким працюють сонячні та вітрові електростанції, встановлюється в прив’язці до курсу євро. Це дозволяє стимулювати стійкий розвиток відновлюваної енергетики та прогнозованість доходів учасників енергокооперативу після запуску сонячної електростанції. Члени кооперативу не тільки інвестують кошти у проект, вони можуть активно приймати участь у зборах кооперативу, долучати нових членів до «Сонячного Міста» та приймати інші важливі рішення, адже кооперативи – це історія про людей, які працюють разом.

Моделювання розміщення сонячної електростанції на одній з будівель в Славутичі
Моделювання розміщення сонячної електростанції на одній з будівель в Славутичі

Щоб зібрати кошти, потрібні для створення сонячної електростанції, кооператив залучає своїх членів за моделлю кооперативного спільнокошту – усі охочі можуть придбати паї у кооперативі. На ці кошти і буде побудована сонячна електростанція на дахах, орендованих кооперативом у Славутича. Така практика не нова – за останні роки у розвинених країнах вона набула широкого поширення під назвою equity crowdfunding.  Тільки в  США, наприклад, вже діє близько 30 тисяч «зелених» кооперативів, в які входить близько 100 млн. мешканців країни. Існують різні форми кооперації і в сонячній енергетиці. «Сонячне місто», в свою чергу, пристосовує цей механізм до умов та особливостей регулювання української енергетики.

Компанія Авенстон закликає всіх бажаючих приєднуватись до проекту «Сонячне місто» та також інвестувати в сонячну енергетику. Давайте розвивати такі проекти разом!

Ще більше цікавого про “Сонячне місто” від голови кооперативу Андрія Зінченка:

Про “місцеву” складову продажу паїв
Для славутчан діяв ексклюзивний період, коли інвестувати могли тільки вони. Цей період тривав два тижні. Стосовно кількості місцевих інвесторів я точно сказати не можу, але, що цікаво: є декілька людей, виходців із Славутича, які зараз вже живуть в Києві, але купили паї в кооперативі на “батьківщині”.

Про потужність першої кооперативної станції
Загальна потужність електростанції за технічними умовами складає 200 кВт. По факту станція складається з 3-х обєктів” на 3-х різних дахах: 40 кВт, 40 кВт та 120 кВт.

Про гарантії щодо дотримання умов оренди муніципального даху з боку влади
Договір оренди укладений правильно та юридично дуже грамотно, відповідно до законодавства. Строк оренди – 30 років, тобто до 2049 року. Вважаю, що не має бути ніяких проблем з умовами оренди протягом дії всього терміну договору. До того ж ми маємо повне сприяння місцевої влади, й в Славутичі дуже позитивне ставлення до цієї ініціативи. Тим більше, частина пайщиків – це славутчани, тож будь-яка нечесна гра з боку чиновників, то є налаштування проти себе своїх же виборців. Крім того, такий проект приваблює увагу, тож Славутич потенційно може отримати більше інвестиційних можливостей.

Про перспективи розвитку енергетичних кооперативів в Україні
Вважаю, що такі перспективі дуже значні. В різних країнах ця модель вже зарекомендувала себе як успішна для спільнотних проектів. Обладнання для генерації з ВДЄ дешевшає, середній клас поволі, але розвивається. В Україні багато ОДГ задумуються над тим, щоб створити місцеві спільні сонячні проекти чи проекти з біомаси, тощо. Я впевнений, що для такої ініціативи в Україні є великий ринок – ринок розподіленої генерації. Він буде розвиватися.

Про плани
Коли будемо будувати наступну кооперативну електростанцію я ще не знаю, це буде залежати від місцевих партнерів. До речі, до нас вже звертаються з різних регіонів, але ми не поспішаємо. Спочатку хочемо запустити «Сонячне місто», а потім будемо вирішувати, з ким рухатися далі.

Де у світі енергетичні кооперативи найбільш чисельні та розвинені?
Це Німеччина та США. До речі, саме в Німеччині прості громадяни ставили собі сонечко на дахах та почали об’єднуватися в кооперативи. З цього, власне, й почався енергетичний перехід на «зелену» енергетику в цій країні.

Енергетичні кооперативи у світі

Сьогодні у світі такі кооперативи є повноцінними учасниками енергетичного ринку в розвинених країнах. Для Швеції, Данії, Нідерландів, Австрії та Великобританії принцип «locally produced – locally consumed» («локально виробляємо, локально споживаємо») вже є звичним явищем. Але найбільш розвиненими та чисельними дійсно є енергетичні кооперативи в Німеччині та США. Діяльність енергетичних кооперативів для енергосистеми є вигідною, адже згладжує піки та провали споживання. Цікавим є також той факт, що, наприклад, в США сукупна капіталізація енергетичних кооперативів вища, ніж у найбільшого енергетичного гіганта.

«Зелений» тариф як заміна валютного депозиту

Генеральний директор компанії Авенстон Дмитро Лукомський дав ґрунтовні поради щодо розвитку "сонячного" бізнесу в Україні
Дізнатися більше

Чи можливий повний перехід України на ВДЕ?

Триває жвава глобальна дискусія про збереження балансу між викопним паливом і ядерною енергією, з одного боку, і відновлюваними джерелами, такими як гідроенергія, сонячна енергія, енергія вітру, геотермальна енергія й енергія біомаси, з іншого.
Дізнатися більше

Автономні сонячні рішення та електростанції

Автономні сонячні електростанції використовуються там, де немає централізованих ліній електропередач (прокладання мереж ускладнено або економічно недоцільно) або для електроживлення пересувних об’єктів.
Дізнатися більше

Супровід M&A угод

Авенстон пропонує незалежну експертизу і професійну підтримку в M&A угодах в секторі відновлюваних джерел енергії, включаючи продаж/купівлю комерційних фотоелектричних станцій.
Дізнатися більше