Про сучасні плавучі сонячні електростанції

Сонячна енергетика постійно розвивається та вдосконалюється. Прогресс в сфері розвитку технологічних рішень не стоїть на місці. Ще кілька років тому типові сонячні електростанції частіше за все розміщувались на дахах та наземних конструкціях, а вже зараз ми спостерігаємо зародження та становлення нових сегментів – BIPV систем та плавучих сонячних електростанцій. Однією з причин такого явища є той факт, що вартість використання наявних ділянок на землі та дахів постійно зростає, і назріла потреба в використанні додаткових площ для монтажу сонячних батарей. Для деяких країн ці тренди є дуже актуальними та перспективними вже сьогодні.

Так об’єми світового ринку плавучих сонячних енергетичних станцій (установок), згідно досліджень Grand View Research, в 2015 году склали $13,8 млн. Вважається, що тільки за найближчі 3 роки річний приріст продажів складе 50%, а вже через 10 років, до 2025 року, ринок подібного типу сонячних електростанцій досягне $ 2,7 млрд.

Підвищений попит на сонячні батареї, які можуть розміщуватися на поверхні водоймищ, буде спостерігатися, як мінімум, найближчі 8 років. З одного боку, зростання попиту буде викликаний зацікавленістю з боку острівних держав, що зазнають гострий дефіцит площі – розміщення сонячних електростанцій на воді дозволить їм вирішити питання енергозабезпечення. Крім того, водні сонячні електростанції мають і ще ряд переваг:

  • Природне охолодження – вода буде виконувати роль радіатора, поглинаючи тепло сонячних панелей, що нагріваються при роботі – це, в свою чергу, дозволить істотно знизити втрати генерації електрики.
  • Вода як поверхня з відмінними відбиваючими показниками, значно збільшує кількість відбитої сонячної радіації. Це призводить до зростання сумарної кількості сонячного випромінювання, що отримують сонячні панелі (якщо порівнювати з сонячними станціями, встановленими на аналогічній паралелі, але тільки на землі).

За коефіцієнтом корисної дії, тобто ефективності перетворення енергії сонячного випромінення, сонячні електростанції, розміщені на воді, практично рівні фотоелектричним системам, які використовують двовісні трекери для відстеження положення сонця, але при цьому значно дешевше в установці. З іншого боку їх операційне обслуговування вартує дорожче, ніж аналогічних за потужністю стаціонарних станцій, встановлених на землі чи даху.

На думку фахівців, найбільше зростання ринку плавучих сонячних електростанцій (Floatovoltaics) в найближчі 5-10 років буде спостерігатися в такиї країнах, як Японія, Китай, Великобританія, Індія та Бразилія. У розвинених країнах (Німеччина, США, Франція) зростання кількості плаваючих сонячних електростанцій може бути пов’язано зі зростанням вартості землі, яка звичайно відводиться під встановлення сонячних батарей. Також одним з найбільш перспективних районів є Південно-Східна Азія де вже заплановано та розпочато будівництво плавучих сонячних електростанцій.

Лідером у розвитку і використанні технологій плавучих сонячних електрогенеруючих станцій пока що є Японія. Станом на кінець 2015 року 75% всіх експлуатованих плаваючих СЕС доводилося саме на Японію (розподіл потужності плаваючих сонячних електростанцій представлено на мал.1). Крім того, уряд цієї острівної держава підтримує будівництво ще декількох дуже потужних сонячних електростанцій такого типу. Висока щільність населення, нестача природних ресурсів і постійне зростання споживання електроенергії – ось головні чинники, які стимулюють більш широке розповсюдження плаваючих сонячних батарей в Японії. На сьогоднішній день саме в Японії побудована найбільша плаваюча велика сонячна електростанція з плавучими фотоелектричними модулями. Вона була розміщена на водосховищі біля дамби Ямакура, а її потужність становить 13,7 МВт-год. Ця сонячна електростанція була здана в експлуатацію на початку 2016 року.

Мал. 1. Розподіл потужності плаваючих сонячних станцій у світі
Мал. 1. Розподіл потужності плаваючих сонячних станцій у світі

До негативних факторів, які можуть стримувати швидкий розвиток плаваючих сонячних ферм, можливо віднести наступне:

  • Корозія через те, що вода є досить агресивним середовищем та викликає руйнування металевих елементів сонячних батарей. Проблема вирішується за допомогою використання високоміцних і недорогих у виробництві пластиків, а також шляхом надійної ізоляції струмоведучих кабелів.
  • Нестабільність водної поверхні, яке призводе до того, що навіть невелике хвилювання а тим паче шторм здатні завдати шкоди плавучій електростанції. Цей фактор є стримуючим при розміщенні соняних батарей на прилеглих до островів морських просторах. Тому основні місця для розміщення станцій подібного типу – водосховища, водоочисні споруди і дамби.

Перспективним може стати використання плавучих сонячних електростанцій на водоймах в посушливих районах – з одного боку, вони знижують швидкість випаровування вологи, з іншого боку, блокуючи сонячне світло, гальмують розвиток водоростей, підтримуючи чистоту води. Одним з найбільш перспективним районів в цьому плані є центральні штати в США, в яких необхідно вирішити питання дефіциту води. В Індії та країнах Південно-Східної Азії перспективним виглядає розміщення сонячних установок уздовж берегів каналів.

Основними виробниками сонячних панелей і обладнання, необхідного для монтажу плавучих сонячних станцій, є компанії Trina Solar, Wuxi Suntech Power Co., Ltd., Kyocera Corporation і Yingli Solar При цьому безсумнівним дилером є японська Kyocera Corporation, що має широку мережу представництв по всьому світу, вона веде активні науково-дослідні розробки для розвитку цього сегмента сонячної електрогенерації.

Ще однією унікальною ідеєю є плавуча платформа Heliofloat, яка представляє собою гнучкий поплавок розміром з футбольне поле і покритий від краю до краю сонячними панелями. Такі платформи можуть працювати автономно для операцій з невеликими споживачами енергії. Також, кілька таких платформ можуть бути з’єднані між собою, утворюючи плаваючу енергосистему. Подібні системи можуть бути використані для забезпечення електроенергією жителів приморських міст.

Плавучая платформа Heliofloat

Особливість конструкції Heliofloat — відкрите дно, що дозволяє спростити систему, зробити її більш дешевою і стійкої до впливу хвиль. Подібна технологія дозволяє розвивати ідею для цілого ряду галузей промисловості. Платформи Heliofloat пропонують нові можливості для опріснювальних установок і процесів екстракції біомаси для солоної води.

В умовах України одним з варіантів подібних систем може бути використання невеликих сонячних плавучих платформ на озерах. Завдяки відсутності сильних хвиль конструкція для такої плавучої сонячної електростанції виходить простою і дешевою, а також не вимагає особливого догляду. У той же час економляться цінні земельні ресурси, що робить такі сонячні електростанції вигідними для власників. Наша компанія надає повний комплекс послуг в сонячній енергетиці. Для отримання більш детальної інформації звертайтеся за консультаціями в наш центральний офіс.

 

Ключові напрямки діяльності Авенстон

Промислові сонячні електростанції

Будуємо мережеві промислові сонячні електростанції для продажу електроенергії в мережу по договорам PPA та через систему аукціонів. Наземні сонячні електростанції "під ключ" - проєктування, генпідряд, підключення до мереж.
Дізнатися більше

Комерційні сонячні електростанції

З 2010 року виконуємо повний комплекс робіт по розробці проєктів, будівництву та сервісному обслуговуванню сонячних фотоелектричних електростанцій всіх типів. Величезний практичний досвід будівництва сонячних електростанцій для бізнесу.
Дізнатися більше

Плавучі сонячні електростанції

Ми пропонуємо всі необхідні послуги та інноваційні рішення для впровадження плавучих сонячних електростанцій (FPV) в Європі та на Близькому Сході. Технічні консультації, проектування та послуги EPC під ключ.
Дізнатися більше

Системи накопичення електроенергії

Повний спектр послуг по впровадженню технологій зберігання енергії (BESS) для сонячних електростанцій та інших об'єктів ВДЕ, промисловості і комерційного сектора. Проєктування, будівництво та введення в експлуатацію систем накопичення енергії.
Дізнатися більше

Обладнання для сонячних електростанцій

Авенстон має багаторічний досвід у постачанні обладнання і матеріалів на будівельні майданчики проєктів ВДЕ. Вартість обладнання та вибір оптимального графіка доставки можуть бути ефективно оптимізовані фахівцями нашої компанії.
Дізнатися більше

Системи резервного живлення та ДБЖ

Надаємо послуги з встановлення сучасних джерел безперервного та резервного живлення для комерційних підприємств. Проєктування, встановлення і сервіс ДБЖ малої та середньої потужності. Резервні системи електропостачання.
Дізнатися більше

Експлуатація і сервіс сонячних електростанцій

Подовжуємо термін служби об'єктів ВДЕ, збільшуємо їхню прибутковість, оптимізуємо продуктивність та експлуатаційну доступність, знижуємо операційні витрати. Планове та позапланове технічне обслуговування, гарантія, сервіс.
Дізнатися більше

Додаткові інжинірингові послуги

Авенстон надає окремі послуги, повʼязані з технічними аспектами реалізації проєктів в галузі відновлювальної енергетики: моделювання, техніко-економічне обгрунтування, проєктування, монтажні та електромонтажні роботи.
Дізнатися більше