Сонячна енергетика в Україні

Сонячна енергетика – одна з найперспективніших і динамічних частин галузі ВДЕ. Щорічний приріст потужностей, що вводяться в експлуатацію становить близько 40-50%. Всього за півтора десятка років частка сонячної електрики в світовій енергетиці перевищила позначку в 5%. Удосконалення технології виготовлення фотоелектричних модулів призвело до істотного зниження собівартості сонячної електрики. В більш ніж в 30 країнах (Німеччина, Чилі, Австралія, Мексика) сонячна електроенергія стала дешевше, ніж одержувана з традиційних (нафта, газ, вугілля) джерел. За останні 10 років інвестиції в сонячну енергетику склали близько 300 мільярдів доларів. Найбільш показовий приклад успішності застосування сонячних технологій – острів Тау (Американське Самоа), який раніше повністю залежав від поставок дизельного палива, після установки сучасної сонячної електростанції став повністю незалежним.

Клімат і географічне положення України сприятливі для розвитку сонячної енергетики і будівництва сонячних електростанцій. Якщо провести порівняльну характеристику сонячного потенціал України і країн Європи, то можна переконатися, що навіть північні області країни мають значний потенціал для розвитку сонячної електроенергії, який не поступається більшості європейських регіонів.

Чому є перспективним будівництво сонячних електростанцій?

 • Сонячна енергетика та енергозбереження – загальносвітовий тренд. Якщо кілька років тому лідерами за обсягами генерації були Німеччина, США і Великобританія, то вже в 2015 році їх перевершила Японія і Китай, в перспективі – Індія, яка за прогнозами у 2017 році стане другою в світі. Активно розвивається сонячна енергетика в Мексиці, Чилі, Австралії, Бразилії, Пакистані.
 • Дуже показовий приклад розвитку сонячних технологій – Китай, який всього за п’ять років з аутсайдерів ринку став світовим лідером за потужністю сонячних електростанцій. Протягом 2016-2020 років Китай інвестує в будівництво сонячних електростанцій близько 145 млрд доларів – це дасть можливість ввести в експлуатацію близько 1000 потужних СЕС.
 • Щорічний приріст потужностей СЕС становить близько 40-50% на рік – якщо в 2010 році сумарна потужність всіх сонячних станцій становила 40,3 ГВт, то вже в 2015 вона досягла 230 ГВт, а тільки за 2016 рік в експлуатацію було введено 76 ГВт.
 • За прогнозами фахівців, вже до 2070 року енергія Сонця стане основним джерелом електрики на землі, а до початку наступного століття за своїми обсягами сонячна енергетика в 3,5 рази перевищуватиме нафтову галузь, і в 6 разів – атомну.
 • Енергія сонячного випромінювання – фактично невичерпна, до того ж це цілком безкоштовний ресурс.
 • Сучасні технології дозволяють отримувати сонячні панелі, які при мінімальних експлуатаційних витратах і обслуговуванні забезпечать генерацію електрики як мінімум 30 років.

Чому зростає популярність сонячних електростанцій в Україні?

 • Сприятливий клімат – рівень інсоляції (тобто кількість сонячного випромінювання на квадратний метр поверхні Землі) в більшості областей України перевершує аналогічні показники Німеччини, яка є одним зі світових лідерів в області сонячної енергетики.
 • Сприятливе правове поле, яке реально стимулює інвестування в альтернативну енергетику, зелений тариф, за яким держава викуповує всю електрику, вироблену СЕС – один з найвищих в Європі.
 • Постійне зростання вартості електроенергії робить виправданим інвестиції в генерацію власної електрики. Говорячи про собівартість, вже зараз можна говорити про паритет цін між альтернативною і традиційною електроенергетикою.

 

Солнечная энергетика

Переваги сонячних електростанцій для вашого бізнесу:

 • Зниження витрат – собівартість сонячної електроенергії вже зараз нижча за тарифи на електрику в мережі.
 • Енергонезалежність виробництва (бізнесу) і формування позитивного іміджу інноваційної, соціально відповідальної компанії в очах суспільства і потенційних клієнтів.
 • Термін окупності інвестицій, в залежності від типу і потужності сонячної станції, становить 5-7 років, для приватних (домашніх) сонячних електростанцій – до 10 років.
 • Можливість отримувати гарантований прибуток за зеленим тарифом.
 • Низькі експлуатаційні витрати – мінімальна кількість обслуговуючого персоналу за рахунок високої автоматизації і незначних витрат на техобслуговування.
 • Технології, що використовуються в сонячній енергетиці, дозволяють частково компенсувати реактивну потужність.

Авенстон – один з лідерів сонячної енергетики України і визнаний експерт в області проектування і будівництва сонячних електростанцій, пропонує співпрацю в області сонячної енергетики, забезпечуючи консалтинг і повний сервіс будівництва та обслуговування об’єктів сонячної електрогенерації, включаючи технічні, фінансові, правові та формальні аспекти.

Біоенергія: минуле, сьогодення і майбутнє

Біоенергія відіграє важливу роль у багатьох сценаріях низьковуглецевого розвитку і може бути особливо корисна в секторі транспортних перевезень на великі відстані. Розширена роль біоенергії залишається предметом дискусій, а іноді й суперечок щодо стійкості виробництва і використання.
Дізнатися більше

Сонячні симулятори – нові можливості для PV-бізнесу

Розвиток сонячної енергетики, що останнім часом потужно стимульований падінням вартості PV-компонентів, стикається з новим викликом. Досить важко достеменно оцінити привабливість розташування бізнес-проекту з PV-енергетики та обрати перспективну бізнес-модель для нього.
Дізнатися більше

Енергетична транзиція: Нові виклики для операторів мереж

Досягнутий рівень розвитку технологій видобутку енергії з відновлюваних джерел (ВДЕ) та наявний ступінь їх проникнення на ринок завдяки зниженню собівартості ВДЕ-генерації вже зараз суттєво впливає на енергетичну інфраструктуру.
Дізнатися більше

Геотермальна енергія: пройдений етап чи крок у майбутнє

Геотермальна енергія стала новою надією на уповільнення кліматичних змін якихось 10 років тому. Який саме потенціал геотермальної енергії на нашій планеті? Давайте розбиратися поетапно.
Дізнатися більше
Cтатті