Зниження «зеленого» тарифу лякає інвесторів

Пропозиція Міністерства енергетики та вугільної промисловості знизити тариф для сонячних електростанцій до рівня тарифу на електроенергію, яка виробляється за допомогою вітру, не є економічно обґрунтованою, оскільки у них різні коефіцієнти ефективності, капітальні та операційні витрати, а також обсяг залучених інвестицій. Про це заявив Дмитро Лукомський, представник одного з найбільших девелоперів сонячних електростанцій.

Так, 1 МВт встановленої потужності вітряної електростанції за рік генерує майже в три рази більше електроенергії, ніж 1 МВт сонячної електростанції. Тобто, при однаковій вартості кіловат-години, сонячні проекти через свою специфіку будуть свідомо програвати іншим видам відновлюваних джерел енергії, навів розрахунки фахівець. Плюс собівартість вітроустановки в нижче, ніж сонячної електостанції.

Знижувати “зелений “тариф (хоча і не до рівня вітрової енергетики) можна, але за умови скасування втмоги щодо “місцевої” складової. Якщо в галузі залишаться високі витрати на придбання обладнання для будівництва СЕС, але знизиться “зелений” тариф, то фінансові показники проектів різко погіршаться, інвестори звернуть проекти в галузі і більше в Україну не повернуться, – прогнозує експерт.

За розрахунками компанії, середній термін окупності проектів у сфері сонячної енергетики до введення вимоги про «місцеву» складову при первісному тарифі становив 5-6 років. Після вступу в силу вимоги про «місцеву» складову (30% в сонячних модулях з 1 липня 2013 року) окупність проектів зросла до 7-8 років.

Необхідно ввести такі коефіцієнти для сонячної та вітрової енергетики, щоб терміни окупності проектів в цих сферах були приблизно однаковими, наприклад, п’ять років. Якщо знизити “зелений” тариф до рівня 25-27 євроцентів за кВт-годину, але при цьому скасувати обов’язкову “місцеву” складову, виплати по “зеленому” тарифу в масштабах України знизяться, а галузь сонячної енергетики залишиться привабливою для інвестора. Можливо, в ній не буде великих проектів, але залишаться середні і дрібні компанії – вважає Дмитро Лукомський.

Нагадаємо, на сьогодні в Україні діє високий “зелений” тариф, покликаний стимулювати залучення інвестицій у виробництво електроенергії з відновлюваних джерел, зокрема, сонячної та вітрової енергетики.

Вимога про використання вітчизняних матеріалів, обладнання та робіт при спорудженні електростанцій на відновлюваних джерелах енергії було законодавчо встановлено в 2009 році одночасно з введенням “зелених” тарифів з метою підтримки національних виробників матеріалів і устаткування для відновлюваної енергетики, а також захисту внутрішнього ринку від демпінгу азіатських постачальників (головним чином, з Китаю). Разом з тим, вартість місцевого обладнання для будівництва сонячних електростанцій вище в порівнянні з зарубіжними аналогами.

Геотермальні електростанції: переваги та недоліки

Деякі дослідники вважають, що геотермальна енергія зрештою буде складати близько 1/6 від світового енергопостачання, інші ж, навпаки, дають їй мінімальний шанс на подальше існування... Чи інвестувати в будівництво геотермальної електростанції – вибір за вами.
Дізнатися більше

Зелений тариф в Україні

Зелений тариф був офіційно введений в Україні в 2009 році. Основним зобов'язанням держави було викупити всю кількість електроенергії, виробленої з використанням відновлюваних джерел енергії (ВДЕ).
Дізнатися більше

Сонячне прогнозування в Україні

Погодні системи значно впливають на доступність сонячної радіації. Це означає, що змінюється вихідна потужність сонячної електростанції та кількість виробленої електроенергії протягом дня. Оскільки Україна постачає все більше електрики від сонця у свою національну мережу, все важливішими стають сонячні прогнози.
Дізнатися більше

До питання розвитку альтернативних джерел енергії

У сьогоднішніх реаліях зростаючих глобальних енергетичних проблем все більш актуальними стають питання переходу до альтернативних джерел енергозабезпечення.
Дізнатися більше