Зниження «зеленого» тарифу лякає інвесторів

Пропозиція Міністерства енергетики та вугільної промисловості знизити тариф для сонячних електростанцій до рівня тарифу на електроенергію, яка виробляється за допомогою вітру, не є економічно обґрунтованою, оскільки у них різні коефіцієнти ефективності, капітальні та операційні витрати, а також обсяг залучених інвестицій. Про це заявив Дмитро Лукомський, представник одного з найбільших девелоперів сонячних електростанцій.

Так, 1 МВт встановленої потужності вітряної електростанції за рік генерує майже в три рази більше електроенергії, ніж 1 МВт сонячної електростанції. Тобто, при однаковій вартості кіловат-години, сонячні проекти через свою специфіку будуть свідомо програвати іншим видам відновлюваних джерел енергії, навів розрахунки фахівець. Плюс собівартість вітроустановки в нижче, ніж сонячної електостанції.

Знижувати “зелений “тариф (хоча і не до рівня вітрової енергетики) можна, але за умови скасування втмоги щодо “місцевої” складової. Якщо в галузі залишаться високі витрати на придбання обладнання для будівництва СЕС, але знизиться “зелений” тариф, то фінансові показники проектів різко погіршаться, інвестори звернуть проекти в галузі і більше в Україну не повернуться, – прогнозує експерт.

За розрахунками компанії, середній термін окупності проектів у сфері сонячної енергетики до введення вимоги про «місцеву» складову при первісному тарифі становив 5-6 років. Після вступу в силу вимоги про «місцеву» складову (30% в сонячних модулях з 1 липня 2013 року) окупність проектів зросла до 7-8 років.

Необхідно ввести такі коефіцієнти для сонячної та вітрової енергетики, щоб терміни окупності проектів в цих сферах були приблизно однаковими, наприклад, п’ять років. Якщо знизити “зелений” тариф до рівня 25-27 євроцентів за кВт-годину, але при цьому скасувати обов’язкову “місцеву” складову, виплати по “зеленому” тарифу в масштабах України знизяться, а галузь сонячної енергетики залишиться привабливою для інвестора. Можливо, в ній не буде великих проектів, але залишаться середні і дрібні компанії – вважає Дмитро Лукомський.

Нагадаємо, на сьогодні в Україні діє високий “зелений” тариф, покликаний стимулювати залучення інвестицій у виробництво електроенергії з відновлюваних джерел, зокрема, сонячної та вітрової енергетики.

Вимога про використання вітчизняних матеріалів, обладнання та робіт при спорудженні електростанцій на відновлюваних джерелах енергії було законодавчо встановлено в 2009 році одночасно з введенням “зелених” тарифів з метою підтримки національних виробників матеріалів і устаткування для відновлюваної енергетики, а також захисту внутрішнього ринку від демпінгу азіатських постачальників (головним чином, з Китаю). Разом з тим, вартість місцевого обладнання для будівництва сонячних електростанцій вище в порівнянні з зарубіжними аналогами.